ko vertas ism ir bmi?

praeitą savaitę rašiau apie pasaulinį aukštųjų mokslo įstaigų vertinimą, o šiandien mintis užkliuvo už brangiųjų lietuvos grandų, visaip išliaupsintų, o mano asmenine nuomone skirtų „neįgalių“ super-duper vadovų pinigams įsisavinti – ism vadybos ir ekonomikos universitetas bei baltic management institute, aka bmi. dar gerai pamenu ism reklamines kampanijas apie tarptautinę magistrantūrą, kai gauni ne tik lietuvos diplomą, bet ir bi norwegian school of management popiergalį. todėl atnaujinau lietuvos universitetų sąrašą, į jį įtraukdamas ism, bi norwegian school of management, o bmi visai sąraše nėra – matyt dėl per aukšto statuso. tai ko gi vertos ism ir bmi studijos? žiūrime ką turime:

 • ism pasaulinis reitingas yra 6847, kai mykolo romerio universitetas užima 2973 vietą, palyginimui vilniaus kolegijos vieta – 6117;
 • ism partneris norvegijos bi norwegian school of management užima 1508 vietą, kai tuo tarpu už jį aukščiau yra vdu su 1348 vieta, o žemiau šiaulių universitetas – 1950 vieta;
 • bmi vertinime visai nerastas.

kaip atrodo visų lietuvos aukštųjų mokyklų išsidėstymas, galima rasti čia. nežinau, kaip kitiems, bet man natūraliai kyla tokie klausimai:

 • kam mokėti nemažus pinigus už tokių įstaigų mokslą?
 • kokia jų mokymo kokybė? – net ir „paprasti“ lietuvos universitetai savo krepšelyje turi dalykų anglų kalba dėstomų ne lietuvos specialistų;
 • ar verta vien dėl anglų kalbos mokytis ism ar bmi? – o gal čia taip pat tik mitas, kad dauguma dalykų pas juos dėstoma anglų kalba ir ne lietuvos specialistų?
 • kokia nauda iš norvegiško diplomo, jeigu jo toks lygis? – ar lietuviams reikia tik pasimaivyti nevietiniu popieriu, nesvarbu, kad jo vertė yra abejotina?

žinoma, visada galima ginčytis, kokiais kriterijais buvo remiamasi šiame vertinime, o gal verčiau pagalvoti, kurią mokymosi įstaigą pasirinkti savo paties tobulėjimui?

16 komentarų on "ko vertas ism ir bmi?"


 1. Žilvi, vertini bakalaurą, magistrą ar vadovų magistratūrą? Pirmi du gal ir ne ką geresni už kitus LT universitetus, o vadovų magistratūros lygis ir orientacija yra šiek tiek kitokia.
  Užsienio dėstytojai ne ką geresni, už kai kuriuos puikius lietuviškus dėstytojus. Tad neverta mokslo vertinti per užsieniečių dėstytojų skaičiaus prizmę 🙂
  ISM, BMI mokomasi ne tik dėl žinių, bet ir dėl kontaktų 🙂 Turbūt šito subtilaus dalyko nei viena apklausa nevertina.
  BMI turbūt neįdomūs jokie vertinimai ir kokios tai lentelės, auditorija sava ir reklama daugiausiai iš lūpų į lūpas 🙂

  Atsakyti

 2. sutinku, kad kontaktai čia groja, o dėl lygio pasiginčysiu, nes bmi kai pamačiau ka veikia, tai mes tai vdu bakalauro pirmuose dviejuose kursuose mokinomės. ism dėstytojau tame pačiame vdu taip pat dėsto. ką noriu pasakyti, tai kad ism ir bmi išpūstas lygis toli gražu neatitinka realybės, nes ne „kontaktai“ apibrėžia mokslo kokybę.

  Atsakyti


 3. man ir dabar dar keista, kai manęs bmi magistrantas prašo paaiškinti integralus, apie kuriuos mokykloje mokinausi. visi suprantama, kad verslo mokyklose (būtent – mokyklose) studijuojama dėl kontaktų.

  Atsakyti

 4. BI siuo metu kartu su NHH yra geriausios norvegijos verslo mokyklos, o jei paziuretum „financialtimes“ top 100 europos mokyklu 70 vieta, manau nei viena Lietuvos mokykla negali tokiais skaiciais pasigirt. Taciau nereitinguose esme, o kurios mokyklos moko praktiskai pritaikyti teorija.

  Atsakyti

 5. aš pasakysiu taip: bendravau su keletu bmi studentų ir buvau labai nustebęs, kad juos mokina tai, ką aš, berods, 12-oje klasėje mokykloje mokinausi. kalbu apie matematikos dalykus. daugelis sutinka, kad tokio lygio universitetai yra dėl kontaktų ir ryšių bei gražaus popieriuko. kaip mercedes ženkliukas automobilio priekyje, sudarantis oi kokią didelę automobilio vertę.

  Atsakyti

 6. Kolega, matuoji pagal viena vieninteli reitinga. Pasiulyciau cia pasiziureti http://www.eduniversal-rankings.com. ISM tarptautinio marketingo magistras savo kategorijoje vertinamas nr.1 rytu Europoje. O BI verslo mokykla reitinguojama 25 pozicijoje pasaulyje. Studiju kokybes vertinimo centras (valstybine institucija, www. skvc.lt) skelbia issamias studiju kokybes vertinimo ataskaitas. Pasiskaityk. Tas pats Veido reitingas, man svarbios atrodo dvi kategorijos- studiju kokybes atitiktis studentu lukesciams ir isidarbinimo pagal specialybe statistika, ISM – lyderis. Verslo ziniu buvo atliktas tyrimas, kiek procentaliai absolventu uzdirba daugiau uz salies vidurki, pirmoje vietoje ISM – 77%, kai tuo tarpu VU – 52%. Aisku kiekvienas gali pasirinkti kokiais reitingais pasikliauti. Bet pries publikuojant tokius pamastymus gal reiketu isigilinti i reitingu sudarymo metodikas, ir pagalvoti kas paciam yra aktualu. Taip pat, atkreiptinas demesys, kad BI yra ne universitetas, o kolegijos atitikmuo, kai tuo tarpu BMI yra „profke“. Bet tai nedaro siu instituciju prastesnemis uz universitetus. Jos tiesiog kitokios, akadaminio-mokslinio issilavinimo jos ir nesiekia suteikti. Vakaruose juk visiems suvokiamas skirtumas tarp MBA ir universitetinio MSc magistro. Pavyzdziui Prancuzijoje L’ecole Grande

  Atsakyti

 7. Yra vertinamos (tiek darbdaviu, tiek visuomenes) auksciau uz universitetus (na aisku apie kokia Sorbona kalba kita, bet tai isimtys). Koleginis issilavinimas Lietuvoje yra laikomas nieko vertu (toks cia turbut ir yra), bet pasaulyje yra kiek kitaip- ta pati „London business school“ garantuoja milziniskas pajamas, garantuoja super-darba, ir suteikia issilavinima, kuris prilyginamas Harvardui. Ir tai NE universitetas. Keistoka butu milionieriui LBS absolventui paaiskint, kad mano apraudotinas MRU diplomas yra auksciau, nes jam suteiktas universiteto statusas.. Ir dar- apie BMI- i sia istaiga atvyksta destytojai is tokiu mokyklu kaip CBS, HEC Paris, SDA Boconi ir pan. Sios mokyklos, beje, suteikia ir savo EMBA sertifikatus BMI absolventams. O kas tai per vardai prasau tikrintis minetuose reitingu puslapiuose, taip pat itin respektabiliais laikomi sie reitingu sudarinetojai- Financial Times ir Bloomberg. Pasidomek placiau jei nori igyti gera issilavinima ir tureti dideli pranasuma, o ne vargti vargeli su kokiu neva prestiziniu VU popiereliu.

  Atsakyti

 8. ism, bmi – kontaktų rinkimas, ktu, vgtu – tie universitetai, kur paruošia tikrus specialistus iš paprastų žmonių, o ne „leidžia“ nusipirktų žvaigždžių diplomus.

  Atsakyti

 9. VGTU, KTU yra puikus technologiniu- inzineriniu mokslu universitetai, suteikiantys issilavinima, galinti sekmingai konkuruoti su placiu pasauliu. Tai faktai. Bet ne visi nori buti inzinieriais, kai kuriuos domina butent verslo srities issilavinimas. Ir skirtingai nei inzinerinese srityse su VGTU verslo issilavinimu padoraus darbo nesurasi. Va ir viskas. O ISM (kalbu tik apie magistra) ar BMI diplomas bent jau Lietuvoje suteikia konkurencini pranasuma. Ir nereikia cia lyginti integralu. Sios institucijos naudoja kitokius mokymo metodus, po kiekvienos temos issamiai nagrinejamos realios praktines situacijos, modeliuojamos problemos (Case studies) ir t.t. Kiekvienas studentas po paskaitos iseina puikiai suprates kaip reikes darbe pritaikyti ismokta informacija.
  As baigiau VGTU automatikos bakalaura, VU vadyba neakivaizdiniu ir dabar beveik ipusejau ISM rinkodaros magistra, todel turiu galimybes lyginti sias istaigas. VGTU gali laikyti egzamina tris kartus, o jei ir neislaikai- vistiek keliauji i sekanti kursa su skola, kuria issilaikai kitais metais 🙂 Nemazai pazistamu ta automatika mokesi 5-6m. 🙂 Aisku tokia specialybe savo sudetingumu atmuse nora pusei studentu testi mokslus. VU truputi grieztesne tvarka- perlaikymas tik vienas ir is karto skola. Surinkus 3 skolas- krenti lauk is univero, bet esmes nekeicia, nes gauti 6 egzamine nieko is viso nesimokius- jokiu problemu (aisku nuo dalyko priklauso). Niekas nei VGTU nei VU del lankomumo nei zodelio nepasake… VGTU pusmecio laborus atsiskaitydavau per paskutines dvi paskaitas ir pan. Puse medziagos siuose universitetuose- klaikiai pasenus; daznai knygu bibliotekoj neuztenka ir gali pradet ruostis egzaminui tik likus dienai, nes tik tada pagaliau pavyksta gauti normalia medziaga…ir ,zinoma, dazniausiai is paskaitos iseini neturedamas zalio supratimo kaip darbe ar versle tau bus naudinga tai, ka ismokai, gal tai ir svarbu, bet nesusieta su praktika…ir todel greit pasimirsta..
  ISM – visi aprupinti kokybiska medziaga, visos temos siuolaikiskos ir grynai paremtos praktika, klausai ir jau rytoj galvoji kaip tai praktiskai ismeginsi darbe.. Neislaikyt kazko gali tik karta, vienas perlaikymas ir jei neislaikei – viso gero. Du-tris kartus praleisk paskaita ir tau jau skambina, kviecia „ant kilimelio“ aiskintis ka reiskia tavo nelankymas. Susirinkusiuju motyvacija mokytis- man dar neregeta, paskaitose mazas skaicius studentu ir mokymas vyksta dialogo, ne monologo forma. As asmeniskai maloniai nustebes skirtumu ir svajoju apie MBA studijas vakaruose, nes tai dar toliau nuo „nomenklaturiniu“ valstybiniu universitetu neefektyvumo.

  Atsakyti

 10. Apie ISM nieko konkretaus nežinau, teko girdėti neblogų atsiliepimų, bet vertinti juos sunku. Bet norvegiškas BI patenka į visų verslo mokyklų/universitetų reitingų šimtuką. Tad turint tokį magistrą gal į investicinę bankininkystę ir nepapulsi, bet apskritai perspektyvos gana neblogos, o jeigu grįžus į Lietuvėle su tokiu diplomu tai ir „raudono kilimo“ gali tikėtis. O BMI – nors vardas nežinomas niekam, bet žinių atžvilgiu yra aukščiausia verslo lyga. Dėstytojai tik iš pačių geriausių europos verslo mokyklų. Gaila tik, kad siūlomas tik EMBA laipsnis, o ne tikras MBA.

  Atsakyti

 11. Justinas, ka tu cia nusisneki? Sudo vertes tas ISM’as. Mokiausi ten puse metu ir uzteko. Paskaitos neidomios, vien sausa teorija. Kai kurie destytojai taip angliskai sneka, kad vargu ka besuprasi. Skolu turet gali, tik veliau papildomai uz jas mokesi. Publika tiesiog apgailetina ten susirinkus. Fju. Paskaitu lankymas isvis nenutimas. Nusisikt ten visiems.

  Atsakyti

 12. ISM sudo vertas? vien sausa teorija? skolu gali turet kiek nori? 😀 nusisneki juodai…. Pati studijuoju ISM’e ir gali patvirtint, kad viskas ne taip 🙂 Visu pirma, visi destytojai puikiai kalba angliskai, jei tu vos supratai, tai nesistebiu, kad po pirmo semestro isejei ( ar buvai ismestas). Teorija? Teorija uzima labai maza dali visko.. Daugiausia praktinio darbo grupesi ir kaip kazkas rase, kad paskaitose daugiau dialogai, o ne monologai. Su skolomis, tai 3 skolos ir leki is univiero. Lankomumas pirmakursiam yra privalomas. Taip kad, nemeluok 🙂 Taigi nesistebiu, kodel neva „metei“ universiteta. Tiesiog nepatempei kruvio, nes jis didelis. Pats kaltas 🙂

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.