„kaip sau“ fenomenas

aną dieną kaip įprastai keliaudamas į kauną klausiau žinių radijo laidos su šios laidos savininku augustinu rakausku. ne viena šio žmogaus mintis, mano galva, yra į pievą, bet kartais jam pavyksta pasakyti ir tai, kas mane sudomina, o šioje laidoje mano dėmesį pritraukė „kaip sau“ fenomenas. dažnai ir aš pagalvoju, o kartais ir pasakau, kad darbe ar konkrečiame reikale, nesvarbu ar tai būtų fizinis ar protinis darbas, veikla, talka, mokymas ar dar kažkas, aš mąstau, kad save aš tai idėjai atiduodu 100%, kas mano suvokimu yra beveik tapatu pasakymui „kaip sau“. tokį pasakymą aš suprantu kaip nuoširdų atsidėjimą, darbo ar užduoties atlikimą laiku, kokybiškai ir tiksliai. iš tiesų iki tos laidos mano supratimas kaip tik toks ir buvo, o kad gali būti ir kitaip, aš tiesiog negalėjau net įsivaizduoti, o ir motyvo tam, iš tiesų, nebuvo. aš supratau, kad „kaip sau“ yra apribotas individo pasaulio suvokimu, gabumais naudotis aplink esančiais resursais. tai yra žmogaus patirtis ir supratimas kas yra gera ir kas yra bloga, gyvenimo matymas tik savo akimis ir iš aplinkos gautos informacijos apdorojimas savo vidinio suvokimu mechanizmais. šis reiškinys nėra tas pats, kas 2+2=4, nes tai nėra matematiškai įrodoma teorema, o darbuotojo kad ir geri ketinimai ir noras gali prasilenkti su darbdavio ar vadovo supratimu apie turimą atlikti užduotį. dabar suprantu, kad „kaip sau“ nevisada yra gerai. štai mano pavyzdys: taip, aš esu klijavęs plyteles ir suprantu, kaip tai daugmaž yra atliekama. taip, aš stengiuosi, darau „kaip sau“, kruopščiai ir atidžiai, bet mano atlikto darbo kokybė nėra gera, o darbo tempas yra lėtas lyginant su profesionaliu šios srities specialistu. vien noro ir pastangų neužtenka savo teisybei įrodyti, o tiesa yra ta, kad darbdavys matuoja ne pastangomis, o atliktu darbu. šis pavyzdys apie darbą, bet ne tik darbe mes stengiamės, ar ne taip?

ir nevalia pamiršti, kad „kaip sau“ yra lavinamas dalykas, kaip kompetencija, patirtis, įdirbis, bendravimas su žmonėmis ir visa kita, ką išmokęs ant pečių nenešiosi. ši laida man patiko.

2 komentarai on "„kaip sau“ fenomenas"


  1. na man, išsireiškimas „kaip sau“ labiau asocijuojasi būtent su „tos srities specialisto“ kažkokio atlikto darbo įsivertinimu (t.y. pasakyti „dariau kaip sau“ moralinę teisę turi tik asmuo, kuris tą konkrečią užduotį gali atlikti profesionaliai). tai ne tik nuoširdumas atliekant darbą. jei kas man pasako, kad „dariau kaip sau“, aš suprantu, kad atlikta tikrai įmanomai maksimaliai kokybiškai, o ne kad „padaryta su meile“ 🙂
    žinoma, viskas priklauso nuo situacijos, šiai sąvokai apibrėžimo tikrai nėra, tad viskas lieka kiekvieno filosofiniam vertinimui…

    Atsakyti

  2. tą kokybę, meilę, nuoširdumą ar kaip mes tai bepavadintume, darbdavys/užsakovas vertina remdamasis labai aiškiais kriterijais, kuriems neužtenka „kaip sau“ atliktų darbų rezultato, nes „kaip sau“ dar nereiškia kokybę ar sąžiningumą, nors daugelis iš mūsų būtent su tuo šią frazę ir tapatiname.
    kolega gerą pavyzdį pateikė: maisto gaminimas „kaip sau“ tai belenkaip, o svečiams jau visiškai kitaip 🙂

    Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.