laimės sąvoka #1 – magneto teorija

moralinė filosofija laiko, kad norint būti labiau laimingu, mes turime į tai ir nusitaikyti. skirtingos teorijos, kurios argumentuotai grindžia savo poziciją, akcentuoja jiems patogius akcentus, kurių suminę išraišką aš ir laikyčiau bendra laimės samprata, kaip kad skani sriuba nesusideda vien iš vandens, kuris net ir teoriškai būdamas vienu elementu, gali būti tiek šaltas, tiek ir karštas, nors man patiktų drungnas. gimdami mes esame panašūs į tokius pat žmones, o įgimti gabumai yra tendencijos dalis. galima ginčytis, ar mes esame tam tikru laimės laipsniu užprogramuoti, kaip tai teigia set-point teorija, bet gimdami sveikais mes privalome girdėti, matyti, o lakštingala negali nečiulbėti. prigimtinės savybės nėra išvengiamos, bet įgūdžių nelavinant jie iš niekur neatsiranda, todėl programavimą čia lyginčiau su pradžia, visiems suteikta galimybe. racionalus protinis gero gyvenimo suvokimas lyginant objektus yra narstomas lyginamojoje (comparison) socialinėje teorijoje, kuriai alternatyva poveikio (affect) teorija, mananti, kad laimė priklauso nuo neargumentuotos emocionalios patirties atsilyginti už poreikį.

bendrinėje kalboje sunkūs išsireiškimai ir nesuprantami žodžiai yra praleidžiami pro ausis ir puslapiai greitai perverčiami, bet be pasaulinių nuomonių mes turime ir savąją, kuri praskleidžia mano laimės suvokimo šydą duotajam momentui.

  • magneto teorija. būti laimingu galima ne tik savo pastangomis, bet ir naudojantis aplinkinių nuoširdumu, naivumu, finansine padėtimi, pavergiant ašaromis ar šypsenomis. aš dažnai kelyje pastebiu raudonais nagais moterų vairuotojų, kalbančių mobiliuoju telefonu ir vairuojančių prabangius automobilius. iš tiesų, mano klausimas, ar tai yra įgyta savo galva, ar burna, kuri dažniausiai yra naudojama garsui išgauti, yra pagrįstas. stereotipu jau tapęs teiginys, leidžiantis tenkinti moterų užgaidas ne dėl simbiozės vienas kitam, bet kad tik nuo galvos atstotų, nėra vien tik iš piršto laužtos kalbos. pilnai tikėtina, kad žmogaus prilipimas siekiant asmeninės naudos yra labiau sutinkamas nei būti magnetu aukos piniginei. žmogaus poreikių tenkinimas einamąjam momentui ne pinigine išraiška, bet gyvenimo kokybės gerinimui, yra trumparegiškas. vyriškoji šios teorijos dalis yra skirtinga, kas leidžia manyti skirtingą lyčių prigimtį ir, matyt, skirtingus žaislus vaikystėje. vyriška pusė yra grynai pragmatiška ir išties yra paremta ateities perspektyva, kuri yra matuojama laisvai konvertuojama pinigine valiuta ar aukšta pozicija įmonės organizacinėje struktūroje. į šią apimtį neįeina verslo kartu pradėjimas, net tai yra kitos teorijos dalis, o kalba eina apie buvimą geru vadovui ir kalbėti tai, ką jis nori išgirsti, į ką įeina ir skundimas. abiejų lyčių atveju nėra išskirtinai kalbama apie laisvalaikį ar darbą, nes laisvalaikis ir darbas kartu yra sinonimai ir antonimai, o tokių individų laimės siekimas balansuoja tarp kvailumo ir nesąžiningumo (nors šis žodis pilnai to neišreiškia).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.