kodėl prakaitas yra sūrus?

duše nuo savo kūno plaudamas sūrų prakaitą, pagalvojau, o kodėl gi prakaitas yra sūrus. susimasčiau dėl vieno keistumo – ar geriu saldžią arbatą, ar sūrų mineralinį vandenį, prakaitas vis vien būna sūrus. pirma galvon šovusi mintis, kad žmogus yra druskos gamykla. štai pavyzdžiui artimiausi mūsų draugai šunys prakaituoja tik per letenų pagalvėles, nepriklausomai ar plaukuotas jų kūnas, ar nelabai. prakaitavimas yra normalus reiškinys, o pats procesas vėsina žmogaus kūną. prisimenant mokyklinę fiziką, sportuodamas žmogus išskiria šilumą, kurią organizmas aušina prakaitu ir taip reguliuoja kūno temperatūrą. pasirodo, kad prakaituodamas žmogaus organizmas per odoje esančias prakaito liaukas pašalina ir dalį kenksmingų medžiagų. klausimas, kodėl jis tų medžiagų nešalina kitais būdais ir kitais atvejais, kai nėra fizinio apkrovimo ar saulės perkaitimo galimybės, man lieka neaiškus. statistiniai fiziologų duomenys byloja, kad sveikas žmogus per dieną gali išprakaituoti 5 ir daugiau litrų skysčio. būdami ir vandenvalos įrenginiais, žmonėms skysčių praradimas, tame tarpe ir prakaituojant, tiesiogiai neigiamai atsiliepia sveikatai – pradeda tirštėti kraujas, dėl ko blogėja organų aprūpinimas deguonimi.

įdomus dar vienas faktas, kad žmogaus prakaitas yra bekvapis, o kvapas atsiranda jam reaguojant su ant kūno esančiomis bakterijomis, todėl kūno higiena yra labai svarbi. o klausimas, kodėl prakaituodami mes iš organizmo šaliname natrio chloridą, man lieka neatsakytas.

neprakaituoja tik lavonai (autorius nežinomas)

10 komentarų on "kodėl prakaitas yra sūrus?"


 1. prakaituodami mes atsivėsinam, taip organizmo mašina sukurta, kad šilumos perteklius išeina „į orą“.

  jei pvz rūkorius prakaituoja – jo prakaitas specifinio, bjauresnio kvapo, lipnesnis.

  lipnesnis jis ir žmogaus, nepakankamai vartojančio vandens (arbata nėra vanduo).

  ir kodėl būtent natrio chloridas? nes kalio – natrio siurblys taip veikia 🙂 😛 (tiek tepamenu).

  ir dar! šunys prakaituoja „lekuodami“, t.y iškišę savo liežuvius ir alsuodami, taip jie gauna daugiau deguonies, atsivėsina.

  daug pabirų minčių..

  Atsakyti

 2. aj..

  p.s – pieno rūgštis – ne elektrolitas.

  p.s du – kuo daugiau maiste Na Cl (druskos), tuo daugiau skysčių organizmas įsiurbia (tarkim jis tai daro), ir tada didėja AKS. ir tai ne dėl to, kad daug druskos pavalgę mes gerti norim, būtų gerai, jei to užtektų..
  nea, tie elektrolitai kažkaip traukia kitus elektrolitus, ech, ta homeostazė…

  gal aš liausiuosi komentuoti, pasiklausk fiziologų 😀

  Atsakyti

 3. O kaip kitaip? Organizme necirkuliuoja distiliuotas vanduo(grynas H2O) tai normalu, kad ir prakaito sudėtyje yra kažkokių priedų(Šiuo atveju minėtos druskos, o tai pat truputis kalcio).
  Kodėl prakaituojame būtent su šitais dviem priedais?
  Vardan organizmo pusiausvyros vadinamos homeostaze.
  Kaip jau minėjau organizme cirkuliuoja ne distiliatas, o tam tikros sudėties vanduo. Jei organizme pavyzdžiui susikaupia perteklinis druskos kiekis(valgome daug sūraus maisto) organizmas turi tendenciją kaupti vandenį(jaučiame troškulį), nes nėra pusiausvyros. Kai prakaituojame – netenkame vandens ir siekiant išvengti „dvigubos“ negerovės(skysčių trūkumo organizme ir cheminio skysčių disbalanso) organizmas praktiškai taip prakaituodamas antrojo varianto išvengia. Tad po gero fizinio krūvio(ir išlieto prakaito) būk malonus ir duok organizmui skysčių. Ir jokiais būdais ne distiliuoto vandens, o kokio mineralinio arba jei yra noro šiek tiek paišlaidauti – tada kokio hipotoninio gėrimėlio(nors mineralinis ne ką prasčiau).
  Tai kaip ir turėtų būti aiškiau kodėl prakaituodami netenkame ne gryno H2O, o ir truputį druskos ir Kalcio.
  O kodėl prakaituojame kaip jau ir žinai. O jei ir į žmogų pažiūrėsime kaip į mašiną tai gerai žinome, kad kartas nuo karto reikia pakeisti ar bent jau įpilt naujo tepalo į visas sistemas. Tik mūsų mašinose paprastai skirtingi tepalai naudojami skirtingose sistemose, o vanduo mūsų kūnuose naudojamas praktiškai visoje sistemoje(viename mažiausių mūsų organizmo komponentė – ląstelė negalėtų funkcionuoti(apskritai būti) jei nebūtų vandens(ne gryno H2O).
  Tai tiek 😉

  Atsakyti

 4. ačiū, situacija aiškėja. kaip būtent grynas vanduo po gero prakaito išliejimo veikia organizmą ir kaip jam atsiliepia kalio ir natrio trūkumas?

  Atsakyti

 5. Atsakymas labai paprastas: druskas šalina tam, kad palaikytų tinkamą osmosinį kraujo slėgį (0,9% NaCl/1l ). Jei druskų nešalintų, tuomet eritrocitai susitrauktų ir negalėtų tinkamai aprūpinti kūno deguonimi. 🙂

  Atsakyti

 6. Kalio trūkumas su laiku suvarys širdį 🙂
  Kaip ir minėjau yra Natrio, Kalcio ir kiti siurbliai. Kaip ir ką jie dirbs jei nebus ką siurbti? Vadinasi jie nedirbs arba dirbs bet kaip. O kai bet kokioje sistemoje atskiri jos komponentai ima dirbti bet kaip(arba nebedirba) prasideda įvairūs streikavimai. Įvairių sistemų streikavimai pasijaučia įvairiai. Tarkim skysčių trūkumas pasijaučia kritusiu pajėgumu(sunkiau kelti svorį, sunkiau bėgti, minti pedalus ir t.t.), kai tai ignoruojama – ima džiūti gerklė, o jei ignoruojama ir tai – ima darytis silpna, o jei gaunasi ~ -20% skysčių tai galimas dalykas, kad jau ir mirtis čia pat 🙂
  Jei nori labiau pasigilinti į visą žmogaus fiziologiją tai siūlau paskaityti knygą „Žmogaus fiziologija“, Autorius Egidijus Kėvelaitis ir kiti. Lietuvių kalba tai labai gera knyga, kuri nelabai kuo nusileidžia rimtos užsienio leidyklų knygoms kurios kainuoja daug pinigų 🙂

  Atsakyti

 7. „pasirodo, kad prakaituodamas žmogaus organizmas per odoje esančias prakaito liaukas pašalina ir dalį kenksmingų medžiagų. klausimas, kodėl jis tų medžiagų nešalina kitais būdais ir kitais atvejais, kai nėra fizinio apkrovimo ar saulės perkaitimo galimybės, man lieka neaiškus.“

  Tai, kad šalina. Šlapimas priešingai nei pasakytų kai kurios močiutės prisiskaičiusios knygų apie urino terapijas pašalina tokių „gėrybių“ kaip karbamidas(perteklius kraujotakoje lemia tokią ligą kaip uremiją – kitaip sakant apsinuodijimą savo paties medžiagų apykaitos produktais), tai pat šalinami alkaloidai(dalis jų yra nuodingi, o kiti turi narkotinį poveikį), įvairūs toksiniai junginiai(ne veltui daromas šlapimo tyrimas – jame galima rast ir sunkiųjų metalų jei žmogus su jais turėjo reikalų) 🙂

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.