uodo įkandimas – žvilgsnis iš arčiau

geros nuotaikos ir šaunaus laiko savaitgalio plaukimas baidarėmis žeimenos upe šiandien davė savo vaisius. plaukimo metu protarpiais pasitaikydavo įkyrių uodų plotų, bet tai ir visos tos dienos nemalonios emocijos. šventa tiesa, kad rytas už vakarą yra protingesnis, o sekanti diena – dar labiau. šiandien pastebėjau, kokie gausūs buvo uodų būriai mums besiiriant baidarėmis. po uodų įkandimų atsiradusios raudonos dėmės ant rankų manyje sugeneravo klausimą – iš kur ten tas raudonumas ir kodėl tas vietas taip niežti (na taip, klausimas vertas trečioko).

uodai prie įkasdami (o tiksliau – tik uodės), įkandimo vietą suvilgo savo seilėmis, kurios laikinai slopina skausmą ir praplečia smulkiausias žmogaus kraujagysles – kapiliarus. patelių seilės ir jose esančios medžiagos yra nuodingos ir savyje turi alergenų, kurie yra ypač pavojingi tiems žmonėms, kurie yra jiems alergiški, nes sukastos vietos pradeda smarkiai tinti, atsiranda galvos svaigimas, silpnumas ir pykinimas. tokiose situacijose padės tik gydytojas, greičiausiai išrašęs vaistų receptą alergijai slopinti. visiems kitiems žmonėms, kurie nėra hyper alergiški, tiesiog pasireikš raudonos įkandimo vietos niežėjimas.tai – organizmo imuninis atsakas.

patepęs įkandimo vietą, uodas įkiša savo straublį tam, kad galėtų siurbti žmogaus kraują. blogiausia šioje situacijoje yra tai, kad uodo straublys yra lyg nesterilizuotas švirkštas, kuriame nežinia kokios ligos ar bakterijos gali veistis. nors lietuvoje ir nėra sutinkama maliarija ar geltonoji karštinė, bet labai nesinorėtų užsikrėsti hepatitu, živ ar aids ligomis. vienas uodo įkandimas gali sutrikdyti žmogaus sveikatą visam gyvenimui, todėl visiems palinkėsiu sėkmės.

10 komentarų on "uodo įkandimas – žvilgsnis iš arčiau"


 1. manau, kad tu klysti – živ, aids ir hepatitas yra krauju užkrečiamos ligos. toliau jau pats supranti. teorija ir google sako ir tai, kad 100% garantijos neužsikrėsti niekas negarantuoja.

  Atsakyti

 2. eiiiik tik, jokiu aids/živ nuo uodo neužsikrėsi, ramiai. darai neteisingas išvadas 🙂
  erkės nešioja ligas (encefalitą, laimą), lietuvos uodai tikrai ne. o jei jau taip teigi – šaltinių, šaltinių 😉

  Atsakyti

 3. aš samprotauju, pateikiau palyginimą su erkėmis, todėl skirtumo dėl uodų nematau, o argumentų niekas ir nepateikia, kad aš tikėtinai esu neteisus.

  Atsakyti

 4. žiūrėk, toks reikalas. Živ ir Aids(dėl hepatito nežinau – nesidomėjau) nesiveisia kiekvienoje kraujo lastelėje jų tiesiog užkrėsto žmogaus organizme yra, todėl didelė TIKIMYBĖ, kad užsikrėsi. Puikiausias bereikalingos panikos pavyzdys yra mass-mailai su paliktom narkomanų adatom viešajam transporte, bei citrinom, į kurias tas adatas valo (jei ir tais mail`ais tikėjai, tada toliau diskutuot darosi beviltiška). NBA kurį laiką nebuvo draudimo užsikrėtusiems žaidėjams žaisti, tik vėliau nusprendė, kad rizika vistik pernelyg didelė. O tai juk tiesioginio kontakto sportas.
  bet grįžtam prie uodų. pirmiausia pasiskaityk apie Živ viruso gyvybingumą.
  žiūrim ką turim – be tinkamos aplinkos pats virusas gali išgyvent 7dienas. daug. laimingas uodas per tiek laiko tikrai ne vienam caktelt spės. bet skaitom toliau. jie gyvena kur? lastelėse. kaip manai ar daug tų lastelių lieka ant uodo snapelio?
  tikslaus kiekio, reikalingo užsikrėsti ŽIV/AIDS deja nerandu(o atsakymų įdomių yra :D, bet visur teigiama tas pats – mažas kiekis (pvz kraujo pėdsakai ant skustuvo) reiškia labai mažą tikimybę, kad užsikrėsi, nebent tavo organizmas visiškai nusilpęs.
  Palyginimas su erkėm neteisingas iš esmės, kadangi erkės užkrečia ne kąsdamos, o „apsivemdamos“ (arba kai jų pilvo turinys išspaudžiamas traukiant erkę), t.y. jos jokio užkrato ant savo straubliuko nenešioja. Uodai PRIEŠ KĄSDAMI ant odos švirkščia alergizuojančių seilių, kurios išplečia kapiliarus ir neleidžia kraujui krešėti, tose seilėse ŽIV ar AIDS būti negali, kadangi tai uodo skysčiai, o uodai kaip žinia patys ŽIV ar AIDS neserga 🙂 taigi vienintelis ligos pernešimo šaltinis tegali būti kraujo likučiai ant uodo straubliuko. lyg maisto trupiniai ant mūsų lūpų ar barzdos (tarkim, kad mes vis dar neandartaliečiai) manai to pakanka?

  pritarčiau 5tam komentarui ir laukiu nors vieno šaltinio apie uodų pernešamą ŽIV ar AIDS. Ar bent jau pagrįsk savo samprotavimus 🙂

  Atsakyti

 5. jeigu erkė gali „sprogti“, tai teorinė galimybė uodui tam taip pat yra, ypač jeigu jo straubliuke nėra vožtuvėlio. mano argumentai yra paprasti – užkrėstas kraujas (mažas/didesnis kiekis) patenka į sveiko žmogaus kraują. čia man kyla klausimas (atmetus ar aptenka per uodą/erkę ar kitu būdu) – kokio kiekio reikia, kad žmogus užsikrėstų?

  Atsakyti

 6. tuomet tavo argumentas ir samprotavimas vertas apdovanojimo ir pateksi į žiniasklaidą, nes kol kas neteko matyti nei vieno šaltinio, kuriame prie būdų užsikrėsti živ/aids būtų paminėtas kontaktas su bet kokiu gyvūnu.

  Atsakyti

 7. o erkės tas minėtas ligas ne perneša nuo žmogaus ant žmogaus, tos ligos pačios pasigamina erkių kraujotakoje.

  :/

  čia tas pats, kas jei musė daug prišiks tau į arbatą – irgi didelė tikimybė kažkuom užsikrėst, nes visgi šūdas arbatoj!

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.